Korzystanie z chmury obliczeniowej stało się standardem. Trafiają do niej różne dane firm i organizacji – w tym te mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa biznesu. Cloud computing pozwala na przechowywanie różnych informacji oraz ich backup. Wbrew pozorom, to zupełnie inne usługi. Poznaj różnice pomiędzy nimi.
Cyfrowa transformacja biznesu sprawia, że firmy generują i przetwarzają coraz więcej danych. Tradycyjne rozwiązania IT, oparte na lokalnej infrastrukturze, często nie nadążają już za rosnącymi potrzebami organizacji – ani pod względem zasobów, ani bezpieczeństwa. Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa zapewnia natomiast elastyczne i skalowalne zarządzanie danymi bez inwestowania w rozbudowaną infrastrukturę.
Chmura obliczeniowa dostarcza różnorodne usługi związane z danymi. Dwie najważniejsze to przechowywanie (storage) oraz backup. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, służą zupełnie innym celom i zapewniają odmienne funkcjonalności. Dlatego ważne jest to, aby zrozumieć występujące między nimi różnice.
Czym jest przechowywanie danych w chmurze?
Aby w pełni zabezpieczyć newralgiczne informacje, należy wybrać odpowiedni rodzaj kopii zapasowej. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje backupu danych.
Przechowywanie danych w chmurze (cloud storage) jest jak korzystanie z wirtualnego dysku twardego. Wszelkie pliki potrzebne w codziennej działalności – np. dokumenty projektowe, pliki graficzne, tekstowe czy bazy danych trafiają na zdalne serwery, które są dostępne przez Internet. W efekcie są one dostępne z dowolnego miejsca i urządzenia.
Przechowywanie w chmurze znacznie ułatwia organizację pracy w nowoczesnej firmie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe stają się:
współdzielenie dokumentów między pracownikami – także wówczas, gdy pracują w różnych oddziałach firmy albo zdalnie;synchronizacja danych między różnymi urządzeniami – tak, by zmiany były zapisywane w czasie rzeczywistym;zaoszczędzenie miejsca na lokalnych dyskach.Należy jednak pamiętać, że usługi storage mogą mieć pewne ograniczenia, zwłaszcza przy korzystaniu z chmur publicznych. Są one związane choćby z bezpieczeństwem, jak również z tym, jak są przenoszone dane na „wirtualny dysk”. Rozwiązaniem jest jednak sięgnięcie po w pełni konfigurowalną chmurę obliczeniową, która zapewnia pełny ekosystem, dający możliwość tworzenia oraz modyfikacji parametrów w czasie rzeczywistym. Tak właśnie działa
chmura Exea.
Czym jest backup danych w chmurze?
Backup w chmurze pełni zupełnie inną funkcję. Nie jest „wirtualnym dyskiem” stosowanym do bieżącej pracy. Stanowi zaawansowane rozwiązanie zaprojektowane z myślą o ochronie danych. To procesy tworzenia kopii zapasowych wszystkich wskazanych zasobów cyfrowych firmy na zdalnych serwerach. W chmurze mogą być zabezpieczone nie tylko pliki i foldery, ale również konfiguracje systemowe, bazy danych czy całe maszyny wirtualne. Wszystko po to, aby uchronić się przed kosztownymi i bolesnymi konsekwencjami
utraty danych czy
ataku ransomware.
Backup w chmurze zapewnia:
zabezpieczenie kluczowych zasobów firmy w innej lokalizacji niż oryginał danych czy podstawowa kopia zapasowa (zgodnie z filozofią 3-2-1-1-0);możliwość szybkiego odtworzenia utraconych plików czy baz danych;automatyczne tworzenie kopii zapasowych zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz modelem biznesowym,znacznie wyższy poziom zabezpieczeń, np. dzięki zastosowaniu oprogramowania antywirusowego.Ta usługa jest zatem kluczowa w kontekście zarządzania ryzykiem utraty danych w firmie czy organizacji.
Przechowywanie vs backup danych w chmurze – podsumowanie
Jak widać, przechowywanie i backup danych w chmurze to zupełnie inne rozwiązania. Aby ułatwić Ci zrozumienie istoty tych usług, przygotowaliśmy tabelę z podsumowaniem.
Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od potrzeb organizacji. Często najlepszym podejściem jest wykorzystanie obu usług:
cloud storage dla bieżącej pracy z dokumentami;cloud backup jako zabezpieczenie krytycznych danych firmy. Takie połączenie zapewnia zarówno wygodę użytkowania, jak i wysoki poziom bezpieczeństwa. Szukasz sprawdzonych rozwiązań w zakresie przechowywania i
backupu danych w chmurze? Postaw na bezpieczne rozwiązania szyte na miarę potrzeb Twojego biznesu. Exea zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo hiperwydajnych usług chmurowych – w tym SLA na poziomie 99.99% i zwirtualizowane zasoby mocy obliczeniowej (Vmware cloud). Dla Twojego biznesu oznacza to szybką i wydajną pracę na co dzień oraz pełne zabezpieczenie plików, folderów, aplikacji oraz konfiguracji systemowych przez 24 godziny. Chcesz poznać bliżej nasze rozwiązania? Skontaktuj się i dowiedz, jak nasze usługi mogą zapewnić spokój Twojemu biznesowi.