Co to jest data center? Z czego się składa, jaka działa i ile kosztuje?

Lead image
Data center to pomieszczenia lub budynki, w których pracują serwery służące do przetwarzania danych. Są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają maksymalnie skutecznie chronić przechowywane zasoby. Jak działa centrum danych? Ile kosztuje? Sprawdź.

Co to znaczy data center?

Data center jest fizyczną przestrzenią, która służy do gromadzenia i przetwarzanie informacji wprowadzanych oraz wyprowadzanych przez użytkowników w czasie użytkowania sieci internetowej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniej infrastruktury informatycznej, czyli:

 • serwerów,
 • urządzeń do przechowywania danych,
 • infrastruktury sieciowej,
 • dystrybucji cyfrowych danych.

Centra danych muszą być przede wszystkim bezpieczne. Aby działały bez przestojów, stosuje się wiele różnych mechanizmów i procedur, które zapewniają ciągłość pracy urządzeń. To między innymi:

 • zasilanie awaryjne,
 • systemy wentylacji i chłodzenia,
 • zabezpieczenia przeciwpożarowe
 • redundancja połączeń sieciowych od wielu dostawców,
 • redundancja sieci elektroenergetycznych.

Czym jest redundancja w przypadku data center? To pojęcie odnosi się do nadmiarowości w stosunku do tego, co konieczne. Może polegać na przykład na zastosowaniu takiej ilości generatorów prądotwórczych, których wydajność nawet kilkakrotnie przekracza zapotrzebowanie centrum danych. Wszystko po to, by zasoby były chronione z maksymalną skutecznością.

Jak to wygląda Data Center w Exea? Data center ma postać budynku wewnątrz budynku. Dzięki temu chroni urządzenia i dane przed każdą klęską żywiołową, w tym przed pożarem i powodzią. 4700 m2 nowoczesnej powierzchni technologicznej oraz 4 niezależne komory serwerowe mieszczą aż 320 szaf rack. Obiekt ma wspomnianą redundancję na poziomie N+1, a także trzy zespoły agregatów o mocy 6 MW. Są one zdolne zasilić w energię małe miasto!

Ile kosztuje data center?

Cennik usług centrum danych jest zależny od wielu czynników. Jeśli jesteś zainteresowany przechowywaniem i przetwarzaniem danych w takim miejscu, warto sprawdzić, jakie warunki cenowe może Ci zaproponować konkretny dostawca usługi.

Jak działa data center?

Usługi data center polegają na wielu różnych działaniach. Dotyczą one między innymi:

 • przesyłania danych,
 • przetwarzania danych,
 • przechowywanie danych,
 • zapewniania bezpieczeństwa danym,
 • cyberbezpieczeństwa,
 • zarządzania oraz automatyzacji.

Podstawowym zadaniem centrum danych jest przesyłanie zasobów za pomocą sieci lokalnej. Data center zawsze są wyposażone w firewalle. To zapory sieciowe zabezpieczające sieć poprzez monitorowanie przychodzącego i wychodzącego ruchu.

Dane w data center są przechowywane za pomocą macierzy oraz standardowych serwerów rack z dyskami lokalnymi. Można również wykorzystywać jednostki graficzne GPU. Niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa, czyli systemy do tworzenia kopii zapasowych (backupów) oraz narzędzia do replikacji. Wszystkie wspomniane wyżej elementy wchodzące w zakres usług data center wymagają odpowiedniego zarządzania, a coraz częściej także automatyzacji.

Warto podkreślić, że bez centrum danych nie byłoby możliwe zachowanie bezpieczeństwa danych, a także ciągłości pracy systemów. Właśnie dlatego data center są wykorzystywane przez instytucje o znaczeniu strategicznym (bankowość i finansowe, sektor medyczny, administracja państwowa), ale także przez firmy chcące zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów.

Czym jest data center i klaster?

Klaster jest elementem składowym centrum danych. Może być grupą maszyn wirtualnych, serwerów lub kontenerów, które ze sobą współpracują i są postrzegane jako jeden system.

Data center a serwerownia – czym się różnią?

Oba pojęcia są zbliżone, jednak nie oznaczają tego samego. Przede wszystkim serwerownia jest miejscem fizycznym, w którym znajdują się serwery. Jest to tylko jeden z elementów, z jakich składa się centrum danych. Data center jest pojęciem znacznie szerszym – wraz z serwerownią zapewnia bezpieczeństwo danych, ciągłość funkcjonowania serwerów, a także ich bieżącą obsługę.

Jakie powinno być nowoczesne centrum danych?

Nowoczesne centra danych to miejsca, które muszą być przygotowane zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa danych. Jeśli chcesz mieć pewność, że korzystasz z takiego miejsca, wybierz Exea – centrum danych, które uzyskało liczne certyfikaty. To między innymi:

 • Certyfikat TIER III
 • ANSI/TIA-942
 • Certyfikat ISO 22301:2012,
 • Certyfikat ISO/IEC 27001:2013 z rozszerzeniem ISO/IEC 27017:2015.

Dają one gwarancję, że Twoje dane są w pełni bezpieczne. To jednak nie wszystko. Nowoczesne centra danych muszą być również chronione przed dostępem nieupoważnionych osób, na przykład za pomocą zabezpieczeń biometrycznych czy kart dostępu.

Oprócz bezpieczeństwa ważna jest także wydajność i skala działania. Exea zapewnia 4700m² nowoczesnej powierzchni technologicznej, 4 niezależne komory serwerowe oraz 320 szaf rack.

Nowoczesne usługi centrów danych są idealnym wyborem dla instytucji państwowych i firm, które chcą działać na najwyższym światowym poziomie.

Skontaktuj się z nami