Co to jest kolokacja serwerów i ile kosztuje? Dlaczego warto ją wybrać?

Lead image
Kolokacja serwerów jest usługą, która może przynieść klientowi wiele korzyści. Zapewnia między innymi dostęp do szybkich łącz internetowych od niezależnych dostawców, a także optymalne warunki pracy serwera. Na czym dokładnie polega kolokacja sprzętu IT i komu ją zlecić? Sprawdź.

Kolokacja serwera – co to jest?

Kolokacja serwerów jest usługą polegającą na wynajmie przestrzeni w serwerowni lub data center i udostępnianiu klientowi pełnej infrastruktury niezbędnej do pracy urządzeń. Kolokacja serwera bywa również nazywana hotelingiem, ponieważ jest on umieszczany w serwerowni usługodawcy. Kolokacja IT może także obejmować wynajem miejsca na routery, switche i urządzenia infrastruktury informatycznej.

W zależności od potrzeb, klient poszukujący usługi kolokacji, może zdecydować się na:

 • kolokację pojedynczego urządzenia,
 • kolokację całej szafy rackowej (lub kilku szaf),
 • dzierżawę/wynajem większej powierzchni – np. całego pomieszczenia o wymaganej liczbie metrów kwadratowych.

  Exea oferuje usługę kolokacji świadczoną we własnym data center, które zostało wybudowane od podstaw. Spełnia ono najbardziej rygorystyczne wytyczne i jako jedyne w Polsce przeszło niezależną weryfikację, zakończoną uzyskaniem certyfikatu TIER III of Constructed Facility.

  ## Jakie realne korzyści może dać kolokacja serwerów Twojej firmie?

Usługa kolokacji to liczne korzyści dla firm korzystających do tej pory z własnych serwerowni. Dlaczego warto zdecydować się na kolokację IT? W ten sposób możesz zyskać:

 • optymalne warunki pracy urządzeń, w tym temperaturę i wilgotność,
 • zasilanie serwera i innych urządzeń w cenie usługi,
 • całodobowy dostęp do serwera po ustaleniu szczegółów z opiekunem data center,
 • ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak włamanie,
 • ochronę przeciwpożarową na najwyższym poziomie,
 • dostęp do szybkich łącz internetowych.

  Skorzystanie z usługi kolokacji serwerów to możliwość optymalizacji kosztów obsługi IT, brak konieczności utrzymywania własnej serwerowni, a także przeniesienie odpowiedzialności za urządzenia na usługodawcę.

  ## Jak wybrać odpowiednią firmę świadczącą usługi kolokacji IT? Przed wyborem podmiotu, któremu powierzysz swój sprzęt, zweryfikuj kilka ważnych kwestii. O co zapytać usługodawcę?

  ## Czy zapewnia ciągłość energetyczną data center? Brak prądu oznacza zerwanie ciągłości działania systemów, dlatego może zagrozić funkcjonowaniu Twojego przedsiębiorstwa i spowodować kosztowne straty. Upewnij się, że usługa kolokacji zapewnia podtrzymanie działania serwerów na wypadek braku prądu. Dowiedz się, czy usługodawca dysponuje generatorami prądotwórczymi i na jak długo wystarczy ich zasilanie.

  ## Jakie są parametry budynku/pomieszczenia serwerowni? Rodzaj przestrzeni, w jakiej będą przechowywane serwery i inne urządzenia, ma bardzo duży wpływ na jakość usługi. Infrastruktura IT wymaga optymalnych warunków pod względem temperatury i wilgotności. Upewnij się, że data center zostało wybudowane od podstaw, by pełnić takie zadanie. Chcesz mieć gwarancję idealnych parametrów serwerowni? Wybierz usługi Exea – odpowiednie warunki są potwierdzone certyfikatem.

  ## Jaka jest specyfika łącz internetowych? Łącza powinny być światłowodowe, a najlepiej, gdy pochodzą od kilku różnych dostawców. Powinny mieć niezależną sieć szkieletową. Dzięki temu zapewnią ciągłą pracę serwera, nawet w przypadku awarii u jednego z dostawców.

  ## Ile kosztuje usługa kolokacji w warszawie? Cennik kolokacji zależy do wielu zmiennych, w tym od rodzaju i liczby urządzeń, które mają się znaleźć w wynajętej przestrzeni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź usługę kolokacji serwerów w Exea. Przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę. Zapewniamy dostępność infrastruktury na gwarantowanym umową poziomie SLA dzięki pełnej redundancji wszystkich systemów.

Skontaktuj się z nami