Serwerownia a data center. Poznaj różnicę i dowiedz się co wybrać.

Lead image
Serwerownia i data center to określenia, które bywają używane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie są one ze sobą tożsame. Centrum danych jest znacznie szerszym pojęciem niż serwerownia. Co dokładnie oznacza każde z nich? Którą z usług wybrać?

Czy serwerownia to pomieszczenie techniczne?

Serwerownia jest każdym pomieszczeniem, w którym znajdują się serwery. To może być nawet niewielka zaadaptowana przestrzeń, w której umieszczono potrzebne urządzenia informatyczne. Serwerownia jest określana jako specjalistyczna przestrzeń przeznaczona do pracy sprzętu IT. To między innymi:

 • serwery,
 • macierze dyskowe,
 • przełączniki,
 • routery.

  Zadaniem serwerowni jest zapewnienie urządzeniom odpowiednich warunków fizycznych i środowiskowych, które pozwalają na ich niezakłócone funkcjonowanie.

Czy taki obszar może być nazywany centrum danych? Jest to możliwe, jednak tylko wówczas, gdy spełnia określone wymogi. Wówczas musi być przystosowane do przechowywania serwerów w odpowiednich warunkach, a także być wyposażone w dodatkowe instalacje, takie jak systemy bezpieczeństwa, łączności, utrzymywania odpowiednich parametrów temperatury i wilgotności i wiele innych.

Czym jest centrum danych?

Centrum danych jest pojęciem znacznie szerszym. Stanowi ono specjalnie zaprojektowany budynek lub pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia służące do gromadzenia i przetwarzania danych. To jednak nie wszystko.

Data center to także:

 • osoby, które zajmują się jego obsługą,
 • odpowiednie procedury,
 • dokumentacja,
 • specjalnie dobrany sprzęt,
 • odpowiednio zaprojektowana serwerownia.


  Centrum danych to zatem znacznie więcej niż tylko serwerownia. Zwykle jest ono oddzielnym, specjalnie zaprojektowanym budynkiem obsługującym wiele firm. Data center składa się z serwerowni, ale także z wielu innych elementów.

Co więcej, w jednym centrum danych może znajdować się wiele serwerowni. Nowoczesne systemy zapewniają właściwą pracę urządzeń, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo i łączność i ciągłość funkcjonowania serwerów oraz ich bieżącą obsługę.


Jaka jest zależność pomiędzy serwerownią a centrum danych?

Serwerownia jest jedynie elementem data center. Nie może stanowić jej zamiennika, ponieważ jej zakres działania jest węższy. W serwerowniach pracujących w centrum danych znajdują się nawet setki lub tysiące serwerów. Ich głównym zadaniem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni w celu zarządzania danymi i ich bezpiecznego przechowywania.

Serwerownia czy data center – co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy własną serwerownią a zewnętrznym data centrum, warto mieć świadomość ograniczeń, które wiążą się z pierwszą opcją. Specjalnie projektowane systemy i procedury, pełna koncentracja na przetwarzaniu danych czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa dają data center znaczną przewagę w tym zestawieniu.

Zwróć także uwagę, że budowa własnej serwerowni wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Nie wystarczy jedynie małe pomieszczenie i szafa na serwery. Urządzenia muszą działać w odpowiednich warunkach, czyli przy zachowaniu optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Potrzebne są także zaawansowane zabezpieczenia.

Data center to gotowa infrastruktura, która składa się z systemów zasilania, chłodzenia, łączności, obsługi i bezpieczeństwa. Ty, jako podmiot, korzystający z takiej usługi data center, nie musisz się zajmować utrzymaniem optymalnych warunków, ani ponosić kosztów, z jakimi się to wiąże.

Aby zrozumieć różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, warto skontaktować się z firmą, która dostarcza takie usługi. Dzięki temu poznasz ich specyfikę i lepiej dobierzesz konkretną opcję do swoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami