Lead image
Korzystanie z jakichkolwiek systemów informatycznych oznacza narażenie na ataki, awarie, wycieki danych i ich przykre konsekwencje. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby się przed nimi zabezpieczyć. Warto też regularnie sprawdzać, czy stosowane metody faktycznie działają. Pozwala na to audyt bezpieczeństwa IT.


Wycieki danych i cyberataki – wprowadzenie

W dobie rosnącej cyfryzacji i uzależnienia od technologii wycieki danych i cyberataki stają się coraz poważniejszym zagrożeniem dla firm na całym świecie. Do najczęstszych zagrożeń należą ataki hakerskie, ransomware, malware czy phishing. Ich konsekwencje mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych, wizerunkowych, a nawet prawnych. Badania wskazują, że nawet 2/3 firm z sektora średnich i małych przedsiębiorstw, które nie korzystały z backupu danych, po ich utracie zbankrutowało. Ponadto wycieki i ataki hakerskie często odbijają się na reputacji firmy i prowadzą do utraty zaufania klientów. W związku z tym dbałość o cyberbezpieczeństwo powinna znaleźć się na szczycie listy priorytetów każdej organizacji.



Na czym polega audyt bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa IT to kompleksowe badanie i ocena systemów informatycznych oraz polityki bezpieczeństwa. Jego celem jest przede wszystkim ocena, czy organizacja stosuje wystarczające działania prewencyjne, aby chronić się przed cyberatakami czy utratą danych. Audyt bezpieczeństwa IT dotyczy zarówno oprogramowania czy sprzętu, jak i bezpieczeństwa informacji. Obejmuje m.in.:

  • analizę infrastruktury IT – przegląd sprzętu, oprogramowania, sieci i innych komponentów systemu informatycznego;
  • ocenę polityk i procedur bezpieczeństwa – polega ona na sprawdzeniu, czy organizacja stosuje odpowiednie zasady zarządzania bezpieczeństwem informacji i czy odpowiednio ich przestrzega;
  • testy penetracyjne – są to symulowane ataki na systemy IT w celu zidentyfikowania luk i słabości;
  • przegląd logów i zdarzeń – analiza dzienników zdarzeń w celu wykrycia nietypowych lub podejrzanych aktywności;
  • ocenę zgodności z regulacjami – sprawdzenie, czy firma spełnia wymagania prawne i branżowe dotyczące bezpieczeństwa IT.


Czy audyt IT jest obowiązkowy?

Audyt IT jest zalecany niezależnie od prawnych wymogów. Niektóre organizacje muszą jednak przeprowadzać tego typu procedury. Ten obowiązek wynika z różnych regulacji. Co warto wiedzieć o obowiązkowych audytach IT?

  • Audyt KNF – Komisja Nadzoru Finansowego wymaga od instytucji finansowych regularnych audytów bezpieczeństwa IT, aby zapewnić zgodność z przepisami i ochronę danych klientów. Audyt jest wymagany we wszystkich podmiotach nadzorowanych przez KNF.
  • Audyt KSC – Krajowy System Cyberbezpieczeństwa nakłada na operatorów usług kluczowych oraz dostawców usług cyfrowych obowiązek przeprowadzania audytów bezpieczeństwa w celu ochrony infrastruktury krytycznej. Audyt KSC to ocena gotowości firmy do realizacji obowiązków wynikających z treści Ustawy z dnia 5 lipca 2018 roku o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
  • Audyt KRI – Krajowe Ramy Interoperacyjności wymagają od jednostek administracji publicznej przeprowadzania audytów bezpieczeństwa, aby zapewnić ciągłość działania i ochronę danych obywateli. Obowiązkiem przeprowadzania audytów objęte są: urzędy miejskie, urzędy gminne, starostwa powiatowe, powiatowe urzędy pracy, placówki oświatowe, ZUS-y, organy administracji rządowej, sądy, prokuratury organy kontroli państwowej i wiele innych podmiotów.


Kto przeprowadza audyt bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa IT powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają wiedzę niezbędną do dokładnej oceny stanu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Mogą odpowiadać za to wewnętrzne zespoły IT w firmie, ale zalecane jest skorzystanie z usług zewnętrznych podmiotów, takich jak EXEA. Zapewnia to kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa, skrupulatność, bezstronność oraz sprawdzenie zgodności działań firmy z najnowszymi wymogami i standardami.



Z jakich etapów się składa audyt bezpieczeństwa IT w EXEA?

Kompleksowy audyt IT w EXEA jest dopasowany do potrzeb danej organizacji. Składa się z następujących etapów:

    1. Uplanowanie i ustalenie zakresu wsparcia,
    1. podpisanie umowy,
    1. przekazanie dostępu do danych,
    1. przeprowadzenie audytu, w tym ocen, analiz i testów,
    1. przygotowanie raportu oraz przedstawienie wniosków z audytu,
    1. omówienie wyników i zweryfikowanie zakresu wsparcia,
    1. wdrożenie rekomendacji i usług mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Tak złożona usługa pozwala organizacjom nie tylko weryfikować skuteczność stosowanych zabezpieczeń, ale równie od razu wdrażać usprawnienia, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w IT.


Korzyści z audytu IT w EXEA

Z tego powodu audyt IT przynosi wiele korzyści. Należą do nich:

  • identyfikacja słabych punktów – audyt pozwala na wykrycie i naprawę luk w zabezpieczeniach, zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców;
  • zadbanie o zgodność z regulacjami – regularne audyty pomagają w spełnieniu wymogów prawnych i branżowych, co może zapobiec karom finansowym i prawnym;
  • ochrona danych i reputacji – zabezpieczenie danych klientów i informacji wrażliwych chroni firmę przed utratą zaufania klientów oraz negatywnym wpływem na jej wizerunek;
  • lepsza wydajność – identyfikacja i eliminacja nieefektywnych procesów oraz poprawa infrastruktury IT mogą prowadzić do zwiększenia wydajności operacyjnej;
  • skuteczniejsze planowanie szkoleń – wyniki audytu pomogą w doborze odpowiednich programów szkoleń dla pracowników.

Audyt IT zapewnia dogłębną, obiektywną i rzetelną ocenę stanu infrastruktury oraz zasad bezpieczeństwa stosowanych w organizacji. Wybierając audyt IT w EXEA, zyskujesz również konkretny plan naprawczy i możliwość natychmiastowego wprowadzenia korzystnych zmian.



Skontaktuj się z nami