Czym jest atak DDoS?
Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataku, który ma na celu zablokowanie działania serwera, strony internetowej lub sieci przez przeciążenie jej ruchem sieciowym. Na czym polega DDoS? Atakujący wykorzystują wiele zainfekowanych urządzeń (tzw. botnet), które równocześnie wysyłają ogromne ilości zapytań do docelowego serwera. W efekcie zasoby serwera są zużywane, co prowadzi do spowolnienia lub całkowitego zawieszenia działania usługi, przez co przestaje ona być dostępna dla prawdziwych użytkowników.
Ile trwa atak DDoS? Może trwać od kilku minut do kilku dni. Często przebiega falami – po pierwszej serii zapytań następuje przerwa, ale później atak jest powtarzany z większą siłą. Ataki typu DDoS są stosunkowo proste do przeprowadzenia, a jednocześnie trudne do wykrycia i zablokowania, co czyni je popularnym narzędziem cyberprzestępców. Stanowią poważne zagrożenie w szczególności dla firm, które opierają swoje działania na usługach dostępnych online – np. sektora e-commerce czy finansowego.
Jakie są rodzaje ataków DDoS?
Istnieje kilka rodzajów ataków DDoS. Warto wiedzieć, na czym polega atak DDoS każdego typu, aby skuteczniej rozpoznawać zagrożenie i się przed nim chronić.
Co grozi za ataki DDoS?
Warto zaznaczyć, że przeprowadzanie ataków DDoS jest nielegalne. Co grozi za ataki DDoS? W wielu krajach, w tym w Polsce, są one traktowane jako przestępstwo. Osoby odpowiedzialne za tego typu działania mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej, co może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz karami więzienia w zależności od dokładnego zakresu naruszonych przepisów.
Jak sprawdzić, czy mam atak DDoS?
Jak rozpoznać atak DDoS? Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z zaawansowanych narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego. Pierwszym sygnałem może być nagłe spowolnienie działania strony internetowej, aplikacji lub systemu. A zatem jak wykryć atak DDoS? Do jego najważniejszych objawów należą:
Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, należy podjąć natychmiastowe kroki – odpowiednie działanie daje bowiem możliwość odparcia ataku DDoS.
Jak zablokować ataki DDoS?
Co robić, gdy ma miejsce atak DDoS na Twoją infrastrukturę IT? Można go zablokować np. przy użyciu narzędzi do filtrowania ruchu sieciowego, które automatycznie blokują podejrzane zapytania. Należy też skonfigurować reguły firewalla tak, aby ograniczać ruch z określonych lokalizacji geograficznych lub adresów IP, z których dochodzą podejrzane zapytania. Można także skorzystać z usług chmurowych, które oferują zaawansowane mechanizmy ochrony przed atakami DDoS, np. rozwiązania CDN (Content Delivery Network).
Ochrona DDoS – jak zabezpieczyć firmę przed atakiem DDoS?
Warto jednak przede wszystkim zapobiegać atakom DDoS, ponieważ nawet szybko wykryte i zablokowane mogą zaszkodzić Twojej firmie. Ochrona przed DDoS to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i strategii. Jakich?
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie firmy i dostępności jej usług, konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości usług serwerowych. Data Center EXEA oferuje zaawansowane systemy monitorowania ruchu sieciowego, dedykowane rozwiązania anty DDoS i inne najwyższej klasy zabezpieczenia, które zapewniają ciągłość dostępności usługi. Nasze usługi cyberbezpieczeństwa zapewniają natomiast stałe monitorowanie sieci i natychmiastowe wdrażanie działań naprawczych w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Dzięki temu Twoja ochrona przed DDoS może być kompletna!