Lead image
Przechowywanie danych w chmurze to coraz częściej stosowany standard. Rozwiązania chmurowe zapewniają łatwy dostęp do informacji, skalowalność, niskie koszty i inne istotne zalety. Wiele osób zastanawia się jednak, czy chmura jest bezpieczna. Co warto wiedzieć na ten temat?


Czy chmura jest bezpieczna? Rodzaje chmur a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo chmury obliczeniowej zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju chmury. Istnieją trzy główne typy chmur:

  • chmura publiczna – oferowana przez dostawców zewnętrznych, dostępna dla wielu użytkowników; chmury publiczne są bardziej narażone na ataki zewnętrzne ze względu na dużą liczbę użytkowników, ale oferują zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa (w tym: ochronę przed atakami DDoS, szyfrowanie danych w ruchu i w spoczynku, oraz zabezpieczenia na poziomie infrastruktury), a także gwarancję kopii zapasowych;
  • chmura prywatna – dedykowana jednemu podmiotowi, może być zarządzana wewnętrznie lub przez zewnętrznego dostawcę; w tym przypadku poziom bezpieczeństwa zależy od danej organizacji, jej potrzeb i zasobów, ale pełna kontrola pozwala na stosowanie bardziej szczegółowych zabezpieczeń;
  • chmura hybrydowa – łączy cechy chmury publicznej i prywatnej, umożliwiając przesyłanie danych między nimi; przechowywanie danych w chmurze tego typu pozwala na elastyczne zarządzanie danymi i procesami, a jednocześnie zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Bezpieczna chmura to przede wszystkim taka, która stosuje wysokie standardy szyfrowania, zabezpieczenia hasłami i podwójną autoryzacją. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego dostawcy usług przechowywania danych w chmurze.



Zagrożenia dla bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej

Z jakimi zagrożeniami wiąże się przechowywanie danych w chmurze? Do najczęstszych należą:

  • cyberataki – realizowane przez hakerów w celu uzyskania dostępu do danych przechowywanych w chmurze przy pomocy złośliwego oprogramowania;
  • nieautoryzowany dostęp – wynikający z niedostatecznych zabezpieczeń na poziomie dostępu (hasła itp.);
  • utrata danych – mogąca być wynikiem zarówno awarii, jak i np. błędu użytkownika czy celowego ataku;
  • awarie techniczne – wynikające np. z przeciążenia systemu lub różnego rodzaju problemów z infrastrukturą;
  • zagrożenia wewnętrzne – np. celowe wykradanie danych przez administratorów lub inne osoby mające do nich dostęp, błędna konfiguracja usługi itp.

Nie oznacza to jednak, że usługa przechowywania danych w chmurze obliczeniowej nie jest bezpieczna. Odpowiednie praktyki pozwalają bowiem zredukować ryzyko do minimum.



Bezpieczna chmura – rozwiązania szyte na miarę

Sprawdzony dostawca, który legitymuje się najwyższym poziomem zabezpieczeń, to najlepszy sposób na bezpieczną chmurę. Przykładem jest EXEA, która oferuje również elastyczne dopasowanie do potrzeb konkretnej organizacji. Oferta obejmuje takie rozwiązania jak:



Wybór odpowiedniego dostawcy – dlaczego EXEA Cloud?

Jak przechowywać dane w chmurze, aby były one bezpieczne? Kluczem jest wybór odpowiedniego dostawcy. EXEA stawia na bezpieczeństwo, elastyczność i niezawodność swoich usług. EXEA Cloud to kompleksowa chmura obliczeniowa, która oferuje:

  • wielowymiarowe bezpieczeństwo – za sprawą szeregu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i połączenia wielu sprawdzonych metod ochrony danych;
  • gwarancję SLA 99,99% – najwyższy możliwy poziom dostępności zagwarantowany w umowie;
  • nowoczesne narzędzia backupu i odzyskiwania – jako dodatkowe zabezpieczenie dla danych, potwierdzone tytułem Gold Service Provider.

Bezpieczna chmura jest dostępna – wystarczy że wybierzesz rozwiązania od EXEA!



Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze?

Jak sprawić, aby przechowywanie danych w chmurze było bezpieczniejsze? Poza wyborem odpowiedniego dostawcy kluczowe są:

  • szyfrowanie wrażliwych danych – warto rozważyć dodatkowe szyfrowanie danych podczas ładowania ich do chmury, ponieważ utrudnia to ich odczytanie przez osoby niepowołane;
  • określenie wewnętrznej polityki haseł – odpowiednio skomplikowane i często zmieniane hasła stanowią niezwykle ważny element w zakresie uniemożliwienia dostępu do chmury osobom nieuprawnionym;
  • korzystanie z podwójnego uwierzytelniania – dwie niezależne formy uwierzytelniania podczas logowania zapobiegają nieuprawnionemu dostępowi do danych nawet w przypadku złamania hasła;
  • szkolenie pracowników – nie można też podważyć znaczenia odpowiedniej świadomości wśród personelu; dlatego tak ważne jest szkolenie użytkowników systemu w zakresie bezpieczeństwa.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy chmura jest bezpieczna, nie jest możliwa. Przy odpowiednim doborze dostawcy oraz zachowaniu właściwych procedur może to być jednak rozwiązanie obarczone minimalnym ryzykiem. Oferta EXEA udowadnia, że bezpieczna chmura to rozwiązanie pewne, wygodne i ekonomiczne.



Skontaktuj się z nami