Chmura obliczeniowa, czyli co to jest cloud computing?

Lead image
Chmura obliczeniowa umożliwia przechowywanie danych na zewnętrznym serwerze. Usługi chmurowe, czyli cloud computing, są obecnie dostępne w wielu różnych odsłonach. Do czego można je wykorzystać i czy są bezpieczne? W jakich branżach technologie chmurowe są stosowane? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań o chmury obliczeniowe!

Przeczytasz o:

 • definicji chmury obliczeniowej i mechanizmie działania cloud computing,
 • praktycznym wykorzystaniu technologii chmurowej w różnych branżach,
 • rodzajach i modelach chmur obliczeniowych,
 • wyborze usługi chmurowej dopasowanej do konkretnych potrzeb.


Chmura obliczeniowa – na czym to polega?

W literaturze specjalistycznej trudno znaleźć jedną obowiązującą definicję chmury obliczeniowej. Czym zatem jest technologia chmurowa? Na czym to polega w praktyce?

Przetwarzanie w chmurze (z ang. cloud computing) jest modelem przechowywania i obróbki danych dostarczanych przez zleceniodawcę usługi chmurowej. Wykonawca zapewnia natomiast odpowiednie oprogramowanie i infrastrukturę. Dzięki temu klient nie musi inwestować w żadne urządzenia, a często nawet w programy czy licencję. Po prostu zawiera z wykonawcą umowę, na podstawie której przekazuje dane do chmury obliczeniowej i może z nich korzystać na określonych warunkach.

Główną zasadą działania technologii chmurowych jest przeniesienie usług informatycznych na serwer i umożliwienie stałego dostępu do danych w chmurze klientom znajdującym się w dowolnej lokalizacji.

Cloud computing sprawia, że można zalogować się do chmury internetowej z dowolnego miejsca na świecie, by móc korzystać z przechowywanych w niej danych. Dzięki temu bezpieczeństwo zasobów nie jest uzależnione od tego, co dzieje się na komputerze użytkownika. Zapewnia je dostawca usługi chmurowej. Szybkość przesyłania danych jest z kolei uzależniona od mocy obliczeniowej serwera, a nie od wydajności sprzętu klienta korzystającego z chmury obliczeniowej.


Gdzie stosuje się chmury obliczeniowe w praktyce?


Z badania przeprowadzonego przez International Data Group na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że firmy korzystające z rozwiązań chmurowych przeznaczały na ten cel od 10 do 20% wydatków na usługi IT. Aż 36% z nich wygenerowało w związku z tym ponad 20% oszczędności.*


Gdzie stosuje się in cloud computing w praktyce?


Poznaj przykłady wykorzystania rozwiązań chmurowych.


Analiza danych/Big Data

Do analizy danych potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Wyposażenie firmy w infrastrukturę, która sprosta takiemu wymaganiu, jest kosztowne. Usługa chmurowa polegająca na gromadzeniu zasobów na serwerze pozwala oszczędzić wydatki, a dodatkowo daje dostęp do przydatnych narzędzi analitycznych. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w sektorze e-commerce, aplikacji mobilnych czy usług finansowych.


Wirtualne systemy bezpieczeństwa

Technologia chmurowa daje dostęp do zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które chronią firmowe dane. To mogą być firewalle (zapory sieciowe), systemy monitorujące wycieki danych, programy antywirusowe i wiele innych. Usługa chmurowa jest idealnym rozwiązaniem dla branż, gdzie wysoki poziom zabezpieczenia danych jest kluczowy.


Backupy

Do tworzenia backupów, czyli kopii zapasowych, można z powodzeniem wykorzystywać technologię chmurową. Chmura obliczeniowa może automatyzować proces tworzenia backupów. Ponadto daje możliwość gromadzenia bardzo dużej ilości danych w krótkim czasie. Dzięki temu można natychmiast przywrócić zasoby po awarii, a ryzyko ich utraty jest ograniczone do minimum.

To tylko kilka przykładów zastosowań rozwiązań chmurowych. Jest ich znacznie więcej, a ponadto technologia chmur obliczeniowych stale się rozwija. Niektórzy są zdania, że cała przyszłość IT będzie należała właśnie do cloud computing.


Rodzaje i modele chmur obliczeniowych


Chmury obliczeniowe są dostępne w różnych rodzajach i modelach. Oto, co o nich wiedzieć i jak je dobierać do swoich potrzeb.

Warto zacząć od podstawowych rodzajów usług chmurowych, czyli chmur obliczeniowych:

  • prywatnych (ang. private cloud) – są częścią organizacji, a jednocześnie autonomicznym dostawcą usługi;
  • publicznych (ang. public cloud) – dostarcza je zewnętrzny dostawca (np. Google Cloud Platform, Microsoft Azure itp.);
  • hybrydowych (ang. hybrid) – łączą w sobie zasady funkcjonowania chmur prywatnych i publicznych; część aplikacji i infrastruktury klienta pracuje w chmurze prywatnej, a część należy do publicznej.

Na tym jednak nie kończą się różnice pomiędzy chmurami obliczeniowymi. Można również wskazać ich poszczególne modele. Sprawdź, które z nich są obecnie najchętniej wykorzystywane.


  • IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura jako usługa. Polega na dostarczaniu klientowi oprogramowania wraz z usługą serwisowania. Użytkownik może wykupić określoną liczbę serwerów, ilość przestrzeni na dane i mocy obliczeniowej.

  • PaaS (Platform as a Service) – platforma jako usługa. W tym modelu klient może się zdecydować na kompletną aplikację, która nie wymaga od niego zakupu żadnego sprzętu, oprogramowania, ani przeprowadzania instalacji. Użytkownik korzysta z dostarczonego interfejsu, np. w formie strony internetowej w przeglądarce.

  • SaaS (Software as a Service) – to oprogramowanie jako usługa. Klient otrzymuje do dyspozycji określone funkcje oprogramowania – takie, jakich aktualnie potrzebuje. Nie musi wyposażać się dodatkowy sprzęt. Ma zapewniony stały dostęp do wybranych przez siebie narzędzi.

Warto także wspomnieć o innych modelach, takich jak CaaS (Communications as a Service – komunikacja jako usługa) czy IPaaS (Integration Platform as a Service – platforma integracyjna jako usługa).


Dostawcy usług chmurowych – kompleksowy ekosystem Exea Cloud


Jeśli masz zamiar skorzystać rozwiązań chmurowych, zadbaj o wybór odpowiedniego dostawcy takich usług. Chmura powinna być idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Jesteśmy przekonani, że Exea Cloud właśnie taka jest. Sprostała już oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników z wielu różnych branż – bankowości, biznesu, sektora medycznego i administracji.

Dlaczego warto ją wybrać? Przede wszystkim nie jest to wyłącznie chmura obliczeniowa, ale kompletny ekosystem. Dajemy Ci gotowe środowisko wyposażone we wszystkie narzędzia, których potrzebujesz do pracy. Ty sam ustalasz jego parametry w zależności od zmieniających się potrzeb. Ustawiasz VPN, reguły zapór sieciowych i korzystasz z backupów. Zapewniamy Twoim danym pełne bezpieczeństwo – a to dziś jest absolutną podstawą w każdym biznesie.


Pytania i odpowiedzi


Czym jest chmura obliczeniowa?


To technologia służąca do przechowywania i przetwarzania danych. Usługa chmurowa daje użytkownikowi dostęp do serwera, czyli miejsca, w którym może przechowywać swoje zasoby i nimi zarządzać za pomocą dostarczonych narzędzi. Dzięki chmurze obliczeniowej można korzystać z dostępu do serwerów, baz danych, analiz, sieci, oprogramowania i aplikacji.


Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?


Usługa chmurowa zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa danych niż w przypadku zapisywania ich na urządzeniach stacjonarnych. Pliki, foldery, dane dostępowe znajdują się poza siedzibą Twojej firmy – nie grozi im kradzież. Rozwiązania chmurowe zapewniają bardzo dobre zabezpieczenia przed cyberatakami i innymi zagrożeniami. Są wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które gwarantują użytkownikom brak ryzyka wycieku danych.


Jak wybrać dobrą usługę chmurową?


Przede wszystkim chmura obliczeniowa powinna być dopasowana do tego, czego oczekujesz. Znaczenie ma również branża, w jakiej działasz, a także funkcjonalności, z których masz zamiar korzystać. Istnieją różne modele chmur obliczeniowych. Każda z nich zapewnia nieco inny zakres usług (np. dostęp do miejsca na dane, do infrastruktury, do oprogramowania).

*https://digital-strategy.ec.europa.eu/en

Skontaktuj się z nami