Backup danych. Czym jest, po co go robić i dlaczego reguła 3-2-1 to przeszłość?

avatar

Mateusz Osowski

Business Development Manager

Lead image
We współczesnym świecie dostęp do danych stał się najpotężniejszym zasobem, a ich utrata – potężnym ryzykiem, zwłaszcza w świecie biznesu czy usług publicznych. Ataki hakerskie czy problemy technologiczne – istnieje wiele zagrożeń, przed którymi Twoja firma potrzebuje skutecznej ochrony. Podstawa to backup danych. Dowiedz się, na czym polega to rozwiązanie i jak najskuteczniej zabezpieczyć kluczowe informacje.

Czym jest kopia zapasowa (ang. backup)

Backup danych, czyli tworzenie kopii zapasowej to proces, w którym informacje kluczowe dla organizacji są zabezpieczane przed utratą, uszkodzeniem czy awarią systemu. Backup to fundament bezpieczeństwa i jeden z najważniejszych elementów nowoczesnego zarządzania ryzykiem. To dzięki niemu masz pewność zachowania ciągłości działania firmy – bez względu na problemy, które pojawią się po drodze. Jeśli doszłoby do utraty lub uszkodzenia danych, dobry backup pozwoli je szybko i bezpiecznie przywrócić – tak, aby uniknąć poważnych konsekwencji finansowych, operacyjnych, a nawet prawnych. Można więc powiedzieć, że zadbanie o dobrą kopię zapasową jest ważne nie tylko po to, aby spełnić wymogi RODO czy innych regulacji prawnych. To podstawowe zabezpieczenie interesów firmy czy innej organizacji.


Rodzaje kopii zapasowych

Aby w pełni zabezpieczyć newralgiczne informacje, należy wybrać odpowiedni rodzaj kopii zapasowej. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje backupu danych.

Kopia zapasowa pełna

Pełny backup oznacza stworzenie kompletną kopię wszystkich danych na urządzeniu lub w systemie informatycznym. Polega na przeniesieniu wszystkich informacji na wybrany nośnik magazynujący – dysk lub taśmę. Zastosowanie tego mechanizmu zapewnia natychmiastowy dostęp do kompletnego zestawu danych w jednym miejscu, a co za tym idzie – możliwość błyskawicznego odtworzenia systemu w przypadku awarii lub innej nieprzewidzianej sytuacji. To rozwiązanie ma również swoje ograniczenia. Najważniejszym jest wydłużony czas wykonywania kopii, nawet 10 razy dłuższy niż przy zastosowaniu innych metod. Ponadto tworzenie full backupu wiąże się z koniecznością wykorzystania znacznych zasobów pamięciowych, a w efekcie – poniesienia wyższych kosztów infrastruktury. Z tego względu pełny backup jest wykonywany przez organizacje zazwyczaj okresowo, w połączeniu ze stosowaniem innych strategii. Implementacja pełnych kopii stanowi fundament, na którym buduje się bardziej złożone strategie ochrony danych – z wykorzystaniem kopii przyrostowych albo różnicowych dla codziennych operacji.

Kopia zapasowa przyrostowa

Przyrostowa kopia zapasowa, czyli incremental backup jest uznawana za inteligentne podejście do zabezpieczania danych. To rozwiązanie koncentruje się na zmianach, które zaszły od wykonania poprzedniej kopii zapasowej. System korzysta z zaawansowanych mechanizmów śledzenia modyfikacji – korzysta np. ze znaczników czasowych (timestamps), aby zidentyfikować pliki, w których zaszły zmiany. Ponadto oprogramowanie do backupu rejestruje przebieg operacji – tak, aby precyzyjnie wskazać, jakie nowe elementy wymagają zabezpieczenia. Taki mechanizm działania przyrostowej kopii zapasowej sprawia, że może być ona wykonywana z wysoką częstotliwością przy minimalizacji obciążenia infrastruktury oraz zasobów pamięciowych. Incremental backup jest optymalnym rozwiązaniem w środowiskach, w których znaczenie mają szybkość wykonywania kopii zapasowej i efektywne zarządzanie przestrzenią dyskową. Jego zastosowanie wymaga jednak starannego zaplanowania procesu odtwarzania danych – tak, by zachować ich pełną integralność.

Różnicowa kopia zapasowa

Różnicowa kopia zapasowa, czyli differential backup łączy właściwości backupu pełnego oraz przyrostowego. Na pierwszym etapie jej tworzenie przebiega podobne jak incremental backup. Później jednak system wykonuje kopię tylko tych plików, w których nastąpiły zmiany od ostatniego full backupu. Zmiany są zatem porównywane z pierwszą pełną kopią zapasową. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia szybsze i bezpieczniejsze przywracanie danych – przeprowadzenie backupu wymaga jedynie dostępu do pełnej kopii oraz ostatniej kopii różnicowej. Sprawdza się ono tam, gdzie istotne są przewidywalny czas odtwarzania systemu oraz optymalizacja wykorzystania zasobów infrastrukturalnych.

Kopia zapasowa a kopia bezpieczeństwa

Chociaż terminy „kopia zapasowa” oraz „kopia bezpieczeństwa” wydają się podobne, mają inne znaczenia oraz zastosowania w kontekście zarządzania danymi. Na czym polegają różnice?

  • Kopia zapasowa (backup) powstaje z myślą o szybkim przywróceniu danych po awarii, uszkodzeniu czy utracie. Takie kopie tworzy się cyklicznie, często w zautomatyzowany sposób, np. codziennie lub co kilka godzin. Są one przechowywane zazwyczaj na nośnikach zewnętrznych, np. na dyskach, taśmach magnetycznych czy w chmurze.
  • Kopia bezpieczeństwa (backup copy) jest ważna w perspektywie długoterminowego przechowywania danych. Stanowi ona dodatkową warstwę ochrony ważną z perspektywy zarządzania ryzykiem w organizacji. Jest przechowywana w innej lokalizacji niż codzienna kopia zapasowa, tak aby zagwarantować możliwość jej odtworzenia. Takie rozwiązanie jest dostępne w EXEA. Przechowujemy backupy naszych Klientów w jedynym w Polsce Data Center z certyfikatem TIER III Facility.


  • Dlaczego reguła 3-2-1 to za mało?

    Przy tworzeniu kopii zapasowych często mówi się o regule 3-2-1. Co kryje się pod tymi cyframi?

  • 3 kopie danych – jeden oryginał i dwa backupy.
  • 2 różne nośniki, na których mają być przechowywane kopie zapasowe – np. dysk twardy i chmura.
  • 1 kopia w innej lokalizacji – oddzielonej od miejsca, w którym znajdują się oryginalne dane i pozostałe kopie.
  • Takie rozwiązanie sprawdzało się jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Jednak obecnie dane są narażone na coraz więcej zagrożeń. Awarie sprzętowe czy katastrofy naturalne to nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę choćby błędy ludzkie czy różnego rodzaju ataki cybernetyczne – w tym ransomware. Należy również mieć świadomość, że przy zachowaniu zasady 3-2-1 może się pojawić problem z integralnością i dostępnością danych, jeśli kopie zapasowe nie będą regularnie testowane. Dlatego obecnie najczęściej mówi się o regule 3-2-1-1-0, w której kolejne dwie cyfry oznaczają:

  • co najmniej 1 kopię danych online, dla ochrony przed atakami ransomware;
  • regularną weryfikację aktualności i poprawności backupów – aby zagwarantować pełną integralność danych.


  • Dobry backup – czyli jaki? Jak sprawdzić

    Zastanawiasz się, jak stworzyć dobry backup dla firmy czy organizacji? Aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne, nie możesz iść na kompromis. Podejmij współpracę z data center, które zagwarantuje niezawodne rozwiązania. Zwróć uwagę na:

  • lokalizację data center – najlepiej, jeśli znajduje się w Polsce, co daje pełną „fizyczną” kontrolę nad infrastrkturą;
  • certyfikację data center – np. EXEA to jedyny w Polsce obiekt z pełną certyfikacją TIER III of Constructed Facility oraz TIER III of Design Documents;
  • gwarancję nienaruszalności danych – powinna wynosić 100%;
  • SLA na najwyższym poziomie – oczekuj 99,99%;
  • stosowane technologie i komponenty – data center powinno korzystać wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań od liderów rynku, np. Veeam, Acronis;
  • dostosowanie usług backupowych oraz innych rozwiązań chmurowych do potrzeb Twojego biznesu;
  • eksperckie wsparcie serwisowe 24/7 – tak, aby w razie uszkodzenia lub utraty ważnych danych ich odtworzenie nastąpiło najszybciej jak to możliwe.


  • Odtwarzanie danych i inne kluczowe informacje

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia bezpiecznego i efektywnego backupu? Interesuje Cię łatwe i szybkie odzyskiwanie danych? Rozważ pogłębienie swojej wiedzy – tak, aby stworzyć kompletny Plan B na każdą sytuację awaryjną. W tym celu możesz się np. zapisać na bezpłatne warsztaty online prowadzone przez ekspertów Exea. Dowiesz się na nich się, jak skutecznie chronić się przed współczesnymi zagrożeniami. Możesz też zaplanować udział w organizowanych przez nas warsztatach stacjonarnych. Masz dodatkowe pytania? Szukasz rozwiązań szytych na miarę potrzeb Twojej firmy lub organizacji? Zadbaj o bezpieczeństwo z profesjonalistami. Bez kompromisów. Zapraszamy do kontaktu!

    Podobne artykuły

    • Lead image

      Atak DDoS na Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

    • Lead image

      Cyberatak na firmę Scania Polska. Jak reagować na incydent?

    • Lead image

      Atak hakerski na MPK w Krakowie – jak chronić infrastrukturę krytyczną?

    • Lead image

      Atak hakerski na witryny w systemie WordPress – jak uchronić swoją firmę?

    • Lead image

      Atak ransomware na wrocławski sanepid. A czy Twoja organizacja jest gotowa?

    • Lead image

      Czym jest technologia Veeam? Jak naprawdę skutecznie zabezpieczyć swoje dane?

    Skontaktuj się z nami