Pionierskie wykorzystanie technologii blockchain w sektorze publicznym i finansowym.
Łańcuch bloków, służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach, np. handlowych, wskazań liczników, posiadanych udziałów lub akcji czy sprzedaży.
Zapis transakcji w łańcuchu bloków jest nieodwracalny. Próba zmiany jednego bloku pociąga za sobą zmianę całego następującego po nim łańcucha bloków. Dane, transakcje i ich kolejność są odporne na podrobienie i wszelkiego rodzaju manipulacje.
Ponieważ jest znacznie bezpieczniejszy. W przeciwieństwie do węzła otwartego treści dokumentów oraz informacje o danej transakcji są przechowywane tylko i wyłącznie na węzłach zaufanych. Umieszczanie dokumentów poza infrastrukturą Klienta oraz poza węzłem zaufanym, np. w sieci blockchain, zwiększa potencjalne ryzyko ujawnienia newralgicznych danych. Ze względów bezpieczeństwa odradza się także przyzwyczajanie Klientów do pobierania i otwierania załączników mailowych. ChainDoc zakłada opcję najbezpieczniejszą – zamieszczanie i przechowywanie dokumentów na serwerach organizacji lub zaufanego centrum przetwarzania danych.
Exea Data Center wspólnie z Atende tworzą sieć wspólnych węzłów zaufanych. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w zapisach historycznych jest niemożliwe dzięki temu, że te same kopie całego łańcucha są składowane na różnych serwerach rozproszonych w sieci węzłów zaufanych. Historię zapisów w bazie danych opartej na technologii blockchain można przejrzeć i zweryfikować, co daje możliwość audytu oraz zwiększa zaufanie.
Rejestrowanie i weryfikacja dokumentów publicznych
Zapis dokumentu publicznego
Znakowanie czasem
Pobranie dokumentu publicznego z węzła źródłowego (dostęp po zakończeniu umowy)
Rejestrowanie i weryfikacja dokumentów prywatnych
Dostęp do dokumentu prywatnego poprzez token
Szum w dokumentach i ukrywanie wolumetrii
Możliwość generowania dokumentów z opcją potwierdzenia doręczenia
Zamknięty i prywatny blockchain oparty o zlokalizowane w Polsce zaufane węzły
W sieci znajdują się tylko i wyłącznie uczestnicy sieci walidacji
Nie istnieje dostęp z zewnętrznej sieci albo niezaufanego węzła
Węzłów jest relatywnie mało i zapewniona jest ich skalowalność
Dokumenty nie wychodzą poza środowisko właściwego podmiotu lub instytucji
Możliwość usuwania (anonimizacji) plików na żądanie Klienta (RODO)
Kilka silników
blockchain do wyboru
Integracja z systemem HSM
Spełnienie wymagań UOKiK potwierdzone analizą prawną niezależnej kancelarii
Zmniejszenie ryzyka nałożenia kar przez regulatora (UOKiK)
Dużo niższe koszty w porównaniu do wysyłki papierowej
Brak zagrożenia dla Klientów związanego z wysyłaniem załączników pocztą e-mail
Wiele punktów uwierzytelnienia
Zaangażowanie w projekt zaufanych instytucji
Rozwiązanie gotowe do wdrożenia – możliwość uruchomienia POC od ręki
Elastyczne możliwości integracji m.in. z systemami rozliczeniowymi poprzez API
W ramach usługi ChainDoc dostarczane jest dodatkowe narzędzie ChainRepo, pozwalające na archiwizację dokumentów. Dokumenty przed zapisem poddawane są procesowi OCR. Narzędzie zintegrowane jest z usługą trwałego nośnika ChainDoc – dokumenty są automatycznie utrwalane w prywatnej sieci blockchain. System umożliwia szybkie wyszukiwanie i indeksowanie zeskanowanych dokumentów. ChainDoc funkcjonuje bez dodatkowych API.
Poznaj więcej zalet elektronicznego archiwum danych.
Stworzyliśmy usługę WORM as a Service, by skutecznie rozwiązać kwestię przechowywania i archiwizowania w niezmieniony sposób dokumentów, bez konieczności zakupu drogich fizycznych macierzy WORM. WaaS jest idealnym uzupełnieniem usługi ChainDoc & ChainRepo, które wspólnie tworzą nowoczesne rozwiązanie trwałego nośnika danych umożliwiając dostarczenie wrażliwych danych do Klientów, ich utrwalenia i archiwizacji w formie elektronicznej. Usługa działa zgodnie z zasadami wymaganymi przez regulatorów (UOKiK), zapewniając zarządzanie retencją plików przez użytkowników, m.in. prawo do zapomnienia wymagane przez RODO. Rozwiązanie gwarantuje brak możliwości przypadkowego oraz celowego usunięcia pliku, a także brak możliwości przeprowadzenia ataku od wewnątrz.